V květnu se žáci Střední školy podnikatelské a Vyšší odborné školy, s. r. o. Zlín zúčastnili zahraniční stáže v rámci programu Erasmus+.

Dne 13. května 2022 jsme vyrazili na naši třítýdenní stáž. Sešli jsme se v 5.15 hodin ráno ve Zlíně a jeli soukromým autobusem do Bratislavy. Odtud jsme letěli do města Bergamo v Itálii, kde na nás čekal pan šofér, který nás odvezl přímo k našemu hotelu.

V následujících dnech jsme se spolu se Samuelem Horákem, Petrou Randulovou a Terezou Sedláčkovou setkali s panem Antoniem v jeho kanceláři. První den jsme se se vším seznámili a naši kolegové nám poslali databázi emailů. Dostali jsme vzorový email o Erasmus+ v angličtině a ten jsme postupně překládali do češtiny. Následně jsme tento email spolu s prezentací o Maltě (i jiné země) posílali na české školy a doufali, že nám někdo odpoví. Každý z nás, stážistů, dostal jinou zemi.

Tímto postupem jsme pokračovali i další dny. Petře se ozvaly dvě školy a jejím úkolem bylo odpovědět a popřípadě na školách domluvit stáž.

Po třech dnech práce jsme byli s prvním seznamem hotovi a dostali jsme opět novou databázi. Tentokrát jsme měli hledat dané školy na internetu, a tak zjistit jejich emailovou adresu. Na tom jsme pracovali až do konce stáže.

Tamní kolektiv byl velmi milý a nemuseli jsme se bát, se na cokoliv zeptat. Vždy nám všichni rádi pomohli. Prostředí bylo příjemné, měli jsme své soukromí.

Michaela Skřivánková a Tomáš Dudík pracovali přímo na našem hotelu na recepci a Zuzana Dzurusová a Lucie Sobková chodily každý den do hotelu B&B, kousek od naší čtvrti.

Trochu mě mrzí, že jsme zde (spíše mimo kancelář) nemohli naplno využít anglický jazyk, jelikož se tu mluví velmi italským přízvukem. Občas nám dalo hodně práce, abychom si navzájem rozuměli. Já osobně s anglickým jazykem problém nemám, ale věřím, že někteří stážisti se s těmito problémy potýkali.

Časem jsem si všimla, že Italové nikdy nikam nespěchají, někteří cizí stážisti chodí až na 11 hodin dopoledne. Ale když odcházíme v poledních hodinách, tak tu většina zaměstnanců ještě pracuje.

Běžně jsme končili kolem jedné hodiny odpoledne. Cesta k nám na hotel z kanceláře trvala okolo 25 minut pěší chůze.

Město Milán je úžasné. Je tu super, že spousta lidí žije spíše noční život, a to nás překvapilo. Byli jsme skoro každý den v centru Milána se podívat na památky nebo si jen tak sednout do parku. Udělali jsme si výlet do města Commo, kde to bylo moc pěkné. Počasí nám přálo, a potkali jsme tam dokonce Čechy. Já s Petrou jsme se spontánně rozhodly, že se pojedeme poslední týden podívat ještě do Benátek. A tak se i stalo.

Pobyt jsme si natolik užili, že bychom si vše ještě jednou zopakovali. Erasmus+ bychom doporučili každému, ať už kvůli zkušenostem do budoucna, ale i kvůli zážitkům na celý život.

Nataly Katerina Nagel

Více obrázků z akce najdete na našem účtu Zonerama.

Další novinky a informace najdete na školním webu www.spos.cz a na účtech sociálních sítí Instagram a Facebook.

Přijímací řízení v roce 2024

Aktuality k přijímacím zkouškám aneb přehled všech změn na jednom místě!  

Pozor v případě volby zaměření Trenérství volíte ŠVP Sportovní akdemie

HLAVNÍ SÍDLO ŠKOLY

náměstí T.G. Masaryka 2433

760 01 Zlín

info@spos.cz

tel.: 735 150 070

REDIZO: 600020525

IZO: 108 021 041

IČ: 25344412

PRACOVIŠTĚ KROMĚŘÍŽ

Oskol 433/3

767 01 Kroměříž

beliancinova@spos.cz

733 712 300

REDIZO: 600020525

IZO: 108 021 041

 

Share This
X