V polovině října se třída 4. A Střední školy podnikatelské a Vyšší odborné školy, s.r.o. ze Zlína vydala na dvoudenní školní exkurzi do našeho hlavního města – Prahy. Cílem této exkurze bylo nejen poznat historické a kulturní památky, ale také si odnést zážitky a poznat atmosféru jednoho z nejkrásnějších měst Evropy.
Exkurze začala ve čtvrtek 17. října 2024 brzy ráno, kdy se celá třída vydala vlakem ze Zlína do Prahy. Po příjezdu do metropole se skupina přesunula metrem a tramvají na první zastávku své cesty – Pohořelec, odkud se vydala přes areál Strahovského kláštera na slavný vrch Petřín. Zde si mohli studenti užít nádherné pohledy na Prahu, zhlédnout Petřínskou rozhlednu a následně pokračovat na Pražský hrad. Počasí bylo nádherné, takže i po cestě romantickými cestičkami na Hrad bylo možno vychutnávat romantické pohledy na Hradčany, Malou Stranu a panorama hlavního města.
Cestou si výprava alespoň zběžně prohlédla klášter Loreta a navštívila i tajemní zákoutí Nového Světa.
A pak už naše cestovatele čekal Pražský hrad, jedno z nejvýznamnějších historických míst v Česku. Žáci si prohlédli katedrálu sv. Víta, Starý královský palác, hradní nádvoří a Zlatou uličku.
Další část dne patřila procházce Malou Stranou, kde se žáci prošli malebnými uličkami, které jsou plné barokních a renesančních staveb. Přes Karlův most se výprava přesunula na Staré Město, kde po Královské cestě pokračovala dál na Staroměstské a Václavské náměstí. Tento úsek je plný významných historických míst, která provázejí dějiny českých králů. Žáci obdivovali slavný orloj na Staroměstské radnici, jejich pozornosti neunikl ani Týnský chrám. Starobylými uličkami skupina došla až k Prašné bráně, kde následoval rozchod. Ten účastníci exkurze využili k doplnění energie na chutném obědě. Nemohly chybět ani oblíbené nákupy.
V odpoledních hodinách skupina odjela metrem do Radlic, kde se nacházel Zleep Hotel, ve kterém byl zajištěn nocleh.
Po krátkém odpočinku se turisté vrátili do centra. Večer čekal žáky kulturní zážitek v podobě představení „Zapomenutou cestou Praha – Lvov“, které se konalo v Městských divadlech pražských. Hlavními protagonisty byli Eva Salzmannová a mladí herci, kteří ztvárnili příběhy mapující osudy českého a ukrajinského národa. Toto představení nabídlo studentům nevšední pohled na společné dějiny a složitosti lidských osudů v historických kontextech.
Po tomto kulturním zážitku se studenti vrátili do hotelu v Radlicích, kde si užili zasloužený odpočinek.
Druhý den exkurze, pátek 18. října, začal návštěvou Národního muzea, kde si žáci prohlédli přírodovědnou expozici a výstavu mapující dějiny 20. století. Mimořádným zážitkem byl také krásný výhled z kupole historické budovy Národního muzea, odkud mohli obdivovat panorama Prahy.
Po obědové pauze program pokračoval odbornou částí. Žáci absolvovali exkurzi v sídle České národní banky na Příkopech. Program s názvem Lidé a peníze přiblížil historii měny, bankovnictví a ekonomiky v českých zemích. Diskuse s průvodkyní byla velmi podnětná, probírala se ekonomická témata, otázka přijetí eura, dějiny od vzniku peněz až po současnou roli ČNB. Studenti zodpovídali řadu otázek a aktivně se zapojili do debaty, což celou prohlídku oživilo a žáci mohli prokázat své znalosti.
A to se už přiblížil konec pražského dobrodružství. Po krátkém osobním volnu, které mnozí využili k dalším nákupům, se všichni sešli na Hlavním nádraží. Po náročném programu se všichni unavení usadili do vlaku, kterým odcestovali zpět do Zlína.
Co říci závěrem? Exkurze byla nejen plná nových poznatků o historii a kultuře Prahy, ale i příležitostí pro vzájemné poznání a sdílení zážitků. Všichni se vrátili domů nejen s vědomostmi o památkách a historii hlavního města, ale i s úsměvem na tváři díky bohatému programu a krásnému počasí, které provázelo oba dny.
Praha opět dokázala, že je jedním z nejkrásnějších a nejvýznamnějších měst na světě a že stojí za to se do ní opět vrátit.
Více snímků z akce můžete zhlédnout ve fotogalerii Zonerama.
Další novinky a informace najdete na školním webu www.spos.cz a na účtech sociálních sítí Instagram a Facebook.