Pandemie koronaviru a s ní související omezení ochudily studenty o řadu zážitků. Mezi ně patřila i exkurze do hlavního města.
Letošní čtvrťáci se však nehodlali nechat o tento nevšední zážitek připravit. Ve dnech 18. a 19. října 2021 vyrazili žáci tříd 4. A a 4. B oboru Ekonomika a podnikání Střední školy podnikatelské a Vyšší odborné školy, s. r. o. do Prahy.
Krátce po půl desáté ráno v pondělí naše expedice vystoupila na prvním nástupišti pražského Hlavního nádraží. Po načerpání energie a zakoupení jízdenek na MHD jsem se metrem a tramvají přemístili na Pohořelec, odkud jsme se vydali na Petřín. První zastávku jsme udělali u tamní slavné kovové rozhledny. Poté jsme přes překrásně zbarvené zahrady prošli ke Strahovskému klášteru. Odtud jsme pokračovali na Loretánské náměstí, kde jsme si vyslechli zvonkohru tamního kláštera a prohlédli si mohutnou fasádu Černínského paláce, sídla Ministerstva zahraničních věcí ČR.
Dále naše kroky vedly kolem nechvalně proslulého objektu, ve kterém komunistická tajná policie v 50. letech mučila politické vězně. Křivolakými uličkami Nového Světa jsme došli až na Hradčanské náměstí. Tam jsme zhlédli výměnu stráží u vchodu do Pražského hradu.
Po nezbytné bezpečnostní kontrole jsme vešli do areálu Hradu. Mohli jsme obdivovat mohutnou Svatovítskou katedrálu, románskou Baziliku Sv. Jiří a další památky hradního areálu. Na Malou Stranu jsme nesestoupili tradičně po Starých zámeckých schodech, ale starobylou ulicí Na Opyši. Malostranskými uličkami jsme prošli až ke Karlovu mostu. Cestou jsme viděli sídla obou komor Parlamentu České republiky, Chrám sv. Mikuláše a Malostranské náměstí.
Po Karlově mostu jsme přešli přes řeku Vltavu a Královskou cestou jsme pokračovali až na Staroměstské náměstí. Tam jsme se rozešli, abychom v některé z četných restauracích načerpali další energii.
V pozdních odpoledních hodinách jsme metrem dojeli do čtvrti Ládví, kde jsme měli objednané ubytování v hostelu. Některé z účastníků zarazil výhled na židovský hřbitov, jehož součástí je i objekt hostelu. Náročný pondělní program některé účastníky expedice nadobro zmohl, takže ne všichni se vydali obdivovat světla nočního velkoměsta.
V úterý ráno jsme se rozloučili s našim dočasným domovem a vyrazili jsme zpět do centra. Čekal nás zlatý hřeb exkurze – prohlídka nově zrekonstruovaného Národního muzea. Byli jsme uneseni krásou historické budovy muzea na Václavském náměstí, která po několikaleté rekonstrukci získala opět svou krásu. Vystoupili jsme až do její kupole, kde se nám otevřel náhledný výhled na Prahu. Zajímavá byla i samotná konstrukce kupole a zavěšeného stropu nad dvoranou muzea. Samozřejmě jsme nevynechali ani tradiční expozice živé a neživé přírody, jejichž nekorunovaným králem je majestátní zavěšená kostra plejtváka. Nezapomněli jsme ani na výstavu Czech Press Foto, jejímž letošním tématem byl i boj s pandemií Covid-19.
Naprosto uchvacujícím zážitkem byly i videoprojekce ve spojovacím tunelu, kterým jsme prošli do nové budovy Národního muzea. V tomto objektu až do rozpadu Československa v roce 1992 sídlil federální parlament, v dalších letech zde působily rozhlasové stanice Svobodná Evropa a Radio Svoboda. Před několika lety unikátní stavbu získalo Národní muzeum. Dnes je tu umístěno zázemí pro návštěvníky a hlavně skvělá multimediální expozice dějin 20. století.
Postupně projdete zákopy 1. světové války, stanete se svědky vzniku samostatného československého státu, zažijete velkolepý hospodářský rozmach i světovou krizi 30. let. Projdete ponurou dobou nástupu nacismu, okupace a Protektorátu Čechy a Morava. Po krátkém záblesku svobody po válce vás expozice provede krutými léty komunistické totality a zajímavými léty uvolnění na sklonku 60. let 20. století, které ukončila invaze vojsk Varšavské smlouvy v čele se SSSR. Šedivými léty tzv. normalizace se dostanete až k událostem roku 1989, pádu totalitního režimu a přes divoká 90. léta dojdete až do současnosti. To celé navíc můžete absolvovat během několika minut v sugestivním představení v časové kapsli. Expozice je samozřejmě doplněna o instalace dobových bytových interiérů, které mnohým dříve narozeným návštěvníkům připomenou výjevy z mládí.
Prohlídka Národního muzea nám zabrala podstatnou část dne, takže zbylo jen pár hodin na pozdní oběd a nákup dárků. Někteří účastníci stihli i nezbytný shopping a zbyl čas na vysněné running sushi.
Před pátou odpolední jsme nastoupili do vlaku, který nás ve večerních hodinách dovezl zpět do Zlína.
Více obrázků z akce najdete na našem účtu Zonerama.
Další novinky a informace najdete na webu školy www.spos.cz a na účtech sociálních sítí Instagram a Facebook.