Také v tomto školním roce se pedagogové a žáci Střední školy podnikatelské a Vyšší odborné školy, s. r. o. Zlín účastní aktivit v rámci programu EU Erasmus+. 

Já jsem se rovněž zapojil a vybral jsem si kurz Robotics and STEM v řeckých Athénách, který pořádala tamní společnost ITCScom Ltd. Firma se zaměřuje na tři hlavní oblasti: informační technologie a telekomunikace, vzdělávání a certifikace a poradenské služby. Má bohaté zkušenosti v oblastech, jako jsou ICT kurzy, management projektů EU, vzdělávání v oblasti veřejného i soukromého sektoru.

Erasmus+ Athény - kurz

S touto společností jsem měl zkušenosti již z minulého kurzu, který byl zaměřen na tvorbu výukového videa. I když jsem neměl namířeno do neznámého prostředí, byl jsem zvědavý, co mi tento kurz přinese nového a zajímavého. 

Asi se, stejně jako já, ptáte, co znamená tajemná zkratka STEM v názvu kurzu. Tedy vězte, že STEM je zkratka pro výukový koncept v oborech: věda (Science), technologie (Technology), strojírenství (Engineering) a matematika (Mathematics). Kromě těchto vyjmenovaných oblastí je u žáků rozvíjeno kritické myšlení, analytické myšlení, řešení problémů a komunikace v týmu.  

Cílem konceptu STEM je příprava žáků na úspěšné uplatnění v technologickém a vědeckém sektoru. Hlavní je poskytnout jim znalosti a dovednosti, které budou potřebovat v budoucím pracovním prostředí.  

Robotika se zabývá studiem a konstrukcí robotů a podobných zařízení, takže s uvedenou definicí konceptu STEM jasně souvisí. Využití robotických prvků zvyšuje atraktivitu hodin a podporuje praktické zaměření výuky, neboť je vidět okamžitý výsledek práce. 

Pro mne osobně znamenal kurz komplexnější seznámení s problematikou využití programovacích prostředí Scratch, Logo a robotických a elektronických setů Lego Mindstorms EV3 a Arduino. Mohli jsme si sestavit a naprogramovat robota tak, aby fungoval jako robotický vysavač, uměl se pohybovat podle barevných čar a podobně. 

Využití a rozvinutí jmenovaných poznatků a dovedností rozhodně zvýší atraktivitu a praktické zaměření výuky IKT. 

Kurz mne velmi bavil, na čem měla zásluhu nejen atraktivní témata, ale i skvělý lektor, pan Vasilis Siochos.  

V neposlední řadě jsem poznal další neopakovatelná místa řecké metropole, jako Starou Agoru, vrcholek Lykavittos a futuristický komplex Kulturního centra Nadace Stavrose Niarchose s novou Národní knihovnou, Novou operou a úžasným středomořským parkem. 

Erasmus+ ITCScom Athény certifikáty

Po týdnu jsem se z Athén vrátil nejen odborně, ale i kulturně obohacen. Všem bych návštěvu řeckého hlavního města doporučil. Navzdory poněkud nevlídné vnější tváři hektického a chaotického velkoměsta v něm naleznete spoustu krásných a zajímavých míst. 

Mgr. Karel Opravil 

Erasmus+ logo

Další novinky a informace najdete na školním webu www.spos.cz a na účtech sociálních sítí Instagram a Facebook.

Přijímací řízení

Máte zájem studovat na naší škole? Můžete vyplnit tuto předběžnou přihlášku. Tato přihláška je nezávazná, pro závazné přijetí je nutno poslat do 1. března  vyplněnou oficiální přihlášku na předepsaném tiskopisu SEVT.

Hlavní sídlo školy

náměstí T.G. Masaryka 2433

760 01 Zlín

info@spos.cz

tel.: 735 150 070 (577 215 314)

REDIZO: 600020525

IZO: 108 021 041

IČ: 25344412

Pracoviště Kroměříž

Oskol 433/3

767 05 Kroměříž

beliancinova@spos.cz

733 712 300

REDIZO: 600020525

IZO: 108 021 041

 

X