Také v tomto roce se Střední škola podnikatelská a Vyšší odborná škola připojila k celosvětové akci Vlajka pro Tibet.
Současná situace nedovoluje tradiční formu vyvěšení tibetské vlajky. Proto si připomínáme výročí povstání Tibeťanů proti čínské okupaci alespoň virtuálně.
Připomeňme si, jak tradice vyvěšování tibetské vlajky vznikla a co si vlastně 10. března připomínáme.
Při povstání, které vypuklo 10. března 1959, zemřelo více než 80 000 Tibeťanů. Statisíce jich zemřely v následujících letech ve vězeních, pracovních táborech nebo v důsledku hladomoru.
Počet tibetských uprchlíků v exilu dosáhl zhruba 140 000.
Na protest proti porušování lidských práv v Tibetu se v letech 2009 – 2020 sebeupálilo 156 Tibeťanů. Někdy se jim přezdívá tibetští Palachové.
Cílem kampaně je poukázat na dlouhodobé porušování lidských práv v Tibetu. Má především symbolický charakter a je vyjádřením solidarity s Tibeťany.
Tibetská vlajka je jedním z nejvýraznějších symbolů, který Tibeťané v Tibetu používají při nenásilných protestech. Za její vyvěšení jim hrozí až několikaleté tresty vězení.
Česká republika se ke kampani připojuje pravidelně od roku 1996, kdy tibetskou vlajku vyvěsila první čtyři města. V loňském roce se k akci připojilo 737 obcí, měst, městských částí nebo krajů.
Tisíce vlajek vlaje každoročně např. v Německu, Francii, Belgii, Itálii a v dalších zemích. Vlajky vyvěšuje celá řada škol, včetně Univerzity Karlovy. Kromě různých organizací se připojují také stovky občanů ČR. Po celé ČR probíhá v průběhu března řada akcí na podporu Tibetu.
Úvodní obrázek – tibetská vlajka – pochází ze stránky www.vlajkaprotibet.cz, na které naleznete další informace.
Další zprávy o dění na naší škole najdete na webu www.spos.cz a na účtech sociálních sítích Instagram a Facebook.