Cestovatelé Lenka a Václav Špillarovi putují po různých koutech světa již řadu let. Své zážitky přinášejí nejen slovem, ale i prostřednictvím působivých fotografií.

V pondělí 30. listopadu 2015 jsme se zúčastnili jejich pořadu o Austrálii.

Naše cesta vedla východním pobřežím a Rudým centrem Austrálie. Poznali jsme, jak všechna velká města kontinentu jakou jsou Sydney, Brisbane, Adelaide, Melbourne, Canberra, tak i malá provinční městečka a zapadlé farmy australského vnitrozemí. Potkali jsme pro Evropana podivuhodné tvory, mezi něž patří klokani, vombaty, papoušci, ptakopyskové, varani či plazi, stejně jako rozmanité zástupce bohaté australské flóry.

V samotném středu kontinentu jsme vystoupili na ohromný skalní monolit, bílým lidem známý pod názvem Ayersova skála, domorodci nazývaný Uluru. Nedaleko pak podobné skalní útvary Olgas a Ďáblovy koule. V tropickém Queenslandu jsme se prodírali hlubokými pralesy národních parků a také se vydali do světa naprostého ticha pod vodní hladinou na korálové bariéře, kde nám společnost dělaly tisícovky barevných rybiček i šedé stíny žraloků.

Druhá část promítání byla určena západní části Rudého kontinentu. Startem a cílem výpravy bylo hlavní město Západní Austrálie, tedy Perth. Z tohoto jediného skutečného velkoměsta na této straně kontinentu jsme se nejprve vypravili k jihu. Poznali jsme příjemnou atmosféru tohoto kraje farem, vinic a kovbojů i divoké pobřeží zdejších národních parků a obdivovali bohatství zdejší fauny a zejména flóry.

Severně od Perthu nás čekala skutečná poušť, divoká buš, nepřístupné hory, nekonečné rozlohy země nedotčené lidskou rukou, ale plné podivných tvorů – klokanů, pavouků, hadů, krokodýlů a papoušků. Nejsevernějším místem cesty se stal přístav Darwin a nedaleké národní parky Kakadu, Litchfield a Nitmiluk. Viděli jsme ohromné mořské krokodýly na řece Adelaide River, obdivovali důmyslné stavby termitů, kempovali pod rozložitými baobaby a seznámili se s domorodými lidmi i jejich velmi starými skalními kresbami.

Pořad se setkal s velkým zájmem všech zúčastněných studentů. Doufáme, že se k nám Špillarovi opět brzo vrátí s dalším zaručeně fantastickým vyprávěním.

Mgr. Richard Němec

Prohlédněte si několik fotografií z Austrálie

Přijímací řízení v roce 2024

Aktuality k přijímacím zkouškám aneb přehled všech změn na jednom místě!  

Pozor v případě volby zaměření Trenérství volíte ŠVP Sportovní akdemie

Hlavní sídlo školy

náměstí T.G. Masaryka 2433

760 01 Zlín

info@spos.cz

tel.: 735 150 070

REDIZO: 600020525

IZO: 108 021 041

IČ: 25344412

Pracoviště Kroměříž

Oskol 433/3

767 01 Kroměříž

beliancinova@spos.cz

733 712 300

REDIZO: 600020525

IZO: 108 021 041

 

Share This
X