Cestovatelé Lenka a Václav Špillarovi putují po různých koutech světa již řadu let. Své zážitky přinášejí nejen slovem, ale i prostřednictvím působivých fotografií.

V pondělí 30. listopadu 2015 jsme se zúčastnili jejich pořadu o Austrálii.

Naše cesta vedla východním pobřežím a Rudým centrem Austrálie. Poznali jsme, jak všechna velká města kontinentu jakou jsou Sydney, Brisbane, Adelaide, Melbourne, Canberra, tak i malá provinční městečka a zapadlé farmy australského vnitrozemí. Potkali jsme pro Evropana podivuhodné tvory, mezi něž patří klokani, vombaty, papoušci, ptakopyskové, varani či plazi, stejně jako rozmanité zástupce bohaté australské flóry.

V samotném středu kontinentu jsme vystoupili na ohromný skalní monolit, bílým lidem známý pod názvem Ayersova skála, domorodci nazývaný Uluru. Nedaleko pak podobné skalní útvary Olgas a Ďáblovy koule. V tropickém Queenslandu jsme se prodírali hlubokými pralesy národních parků a také se vydali do světa naprostého ticha pod vodní hladinou na korálové bariéře, kde nám společnost dělaly tisícovky barevných rybiček i šedé stíny žraloků.

Druhá část promítání byla určena západní části Rudého kontinentu. Startem a cílem výpravy bylo hlavní město Západní Austrálie, tedy Perth. Z tohoto jediného skutečného velkoměsta na této straně kontinentu jsme se nejprve vypravili k jihu. Poznali jsme příjemnou atmosféru tohoto kraje farem, vinic a kovbojů i divoké pobřeží zdejších národních parků a obdivovali bohatství zdejší fauny a zejména flóry.

Severně od Perthu nás čekala skutečná poušť, divoká buš, nepřístupné hory, nekonečné rozlohy země nedotčené lidskou rukou, ale plné podivných tvorů – klokanů, pavouků, hadů, krokodýlů a papoušků. Nejsevernějším místem cesty se stal přístav Darwin a nedaleké národní parky Kakadu, Litchfield a Nitmiluk. Viděli jsme ohromné mořské krokodýly na řece Adelaide River, obdivovali důmyslné stavby termitů, kempovali pod rozložitými baobaby a seznámili se s domorodými lidmi i jejich velmi starými skalními kresbami.

Pořad se setkal s velkým zájmem všech zúčastněných studentů. Doufáme, že se k nám Špillarovi opět brzo vrátí s dalším zaručeně fantastickým vyprávěním.

Mgr. Richard Němec

Prohlédněte si několik fotografií z Austrálie

blank

Studijní program Cestovní ruch

65-43-N/01 v denní formě studia

Přijímací řízení

Máte zájem studovat na naší škole? Můžete vyplnit tuto předběžnou přihlášku. Tato přihláška je nezávazná, pro závazné přijetí je nutno poslat do 1. března  vyplněnou oficiální přihlášku na předepsaném tiskopisu SEVT.

Hlavní sídlo školy

náměstí T.G. Masaryka 2433

760 01 Zlín

info@spos.cz

tel.: 735 150 070 (577 215 314)

REDIZO: 600020525

IZO: 108 021 041

IČ: 25344412

Pracoviště Kroměříž

Oskol 433/3

767 05 Kroměříž

beliancinova@spos.cz

733 712 300

REDIZO: 600020525

IZO: 108 021 041

 

X